نگارش-پایان-نامه-از-مقاله
چگونه از یک مقاله برای نگارش پایان نامه ی خود استفاده کنیم؟
دسامبر 18, 2018
دفاع پایان نامه
نکات مهم جلسه ی دفاع پایان نامه
دسامبر 20, 2018
مقاله-isi-1

مقاله-isi-1

ISI  چیست؟

ISI معیاری است برای سنجش اعتبار یک مقاله ی علمی ، همان طور که کیلومتر واحد سنجش مسافت است.

در واقع ISI یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است.

بخشی از تاریخچه ISI

موسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information) ،موسسه ای با راهبرد علم سنجی و انتشارات علمی ایت که در سال 1960 توسط یوجین گارفیلد تاسیس شد. همچنین این موسسه برای انتقال اطلاعات میان پژوهشگران مختلف مهم ترین مجلات علمی منتشر شده در جهان را بطور جامع پوشش میدهد.

این موسسه به دلیل خرید توسط تامسون در سال 1992 ، اکنون به عنوان Thomson Scientific  شناخته شده است و در حال حاضر بخشی از شرکت Thomson Reuters

انجام مقاله با مشاوره maghale72 را تجربه کنید

یکی از مهم ترین راه های تولید علم در جهان نگارش مقالات علمی است. چاپ مقاله در مجلات مختلف ISI و بین المللی یکی از روش های نشر کردن اطلاعات علمی است و به هر میزان که کیفیت مقاله مورد نظر بالا باشد، شانس پذیرش و چاپ آن در مجلات معتبر بیشتر است.

خدمات موسسه ISI

این موسسه خدماتی مرتبط با پایگاه های داده، فهرست کتابها و مقالات را ارائه می دهد که به طور اختصاصی این خدمات نمایه سازی نقل قولها وتحلیل آنها شامل حفظ داده ها و

نقل قولهای مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است.

تمامی این خدمات از طریق سرویس پایگاه داده ISI’s Web of Knowledge در دسترس قرار می گیرد، این پایگاه داده در خصوص اینکه کدام مقاله ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و اینکه چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل قول کرده اند اطلاعاتی را در دسترس پژوهشگران قرار می دهد.

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information)

این بانک اطلاعات علمی (ISI) ، مرکزی است که مهم ترین مجلات علمی جهان را پوشش

می دهد. هر ساله هزاران مجله جهت بررسی اعتبار علمی به این موسسه ارسال می شود ولی تعداد اندکی (حدود 10%) از آنها که کیفیت لازم را دارا باشد پس از تایید توسط داوران این موسسه وارد لیست مجلات ISI می شوند. ( ممکن است یک مجله در زمان خاصی جزء مجلات ISI باشد ولی بعد از مدتی به دلیل کاهش اعتبار علمی، از مجموعه مجلات ISI حذف گردد).

بنابراین مجلات بعد از ورود به این لیست با عنوان مجلات ISI مشهور میشوند و سپس مقاله هایی که در این مجلات به چاپ می رسد، جزء مقالات ISI می باشند و دارای اعتبار علمی هستند.

مراحل برگزیدن مجله توسط موسسه اطلاعات علمی

هر مجله ای برای انتخاب شدن توسط این موسسه باید مراحلی چون رعایت استانداردهای اصلی این بانک اطلاعاتی، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن  را پشت سر بگذارد.

همچنین باید در نظر داشت که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد ارزیابی و سنجش قرار نمیگیرد بلکه پس از بررسی کامل تمامی این مراحل یک امتیاز کلی داده خواهند شد.

انگلیسی بودن بخش هایی چون عنوان مقالات، چکیده، کلمات کلیدی و منابع آن از عواملی است که در بررسی و ارزیابی مجلات بسیار مورد توجه قرار میگیرد و باعث می شود که مقالات تحت داوری و سنجش قرار گیرند زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در این موسسه نمیتوانند عناوین و منابع بکار رفته در این مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

ارجاع به خود یا Self-Citation چیست؟

مجلات ارجاع به خود یا Self-Citation مجلاتی هستند که منابع ذکر شده در آنها، پژوهش نویسندگان خود مقاله است. این مجلات ارزش کمتری را به خود اختصاص می دهند زیرا این کا جنبه ی بین المللی بودن فرآیند انجام مقاله را ضعیف می کند. درجه و ارزش مجلات در مجله های ISI معمولا کمتر از 20% است.

بهترین راه برای تعیین ISI بودن یک مجله مراجعه به سایت هایی چون Thomson است زیرا با توجه به مطالب گفته شده هم تعداد مجلات بسیار زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد.

در نظر داشته باشید که هر نشریه ای با هر امتیاز علمی در هر کشوری چاپ شود، اگر ضریب تاثیر آن صفر باشد در این پایگاه قرار نخواهد گرفت. در حال حاضر باعث تاسف است که تمامی نشریات ایرانی دارای ضریب تاثیر منفی بوده و جایی در این پایگاه ندارند.

ساختار یک مقاله ISI

برای پذیرفته شدن یک مقاله ISI باید ساختار مشخص مقاله و نکات مهم مربوط به رعایت شود.

در حالت کلی ساختار یک مقاله ISI باید موارد زیر را دارا باشد:
 1. عنوان مقاله
 2. چکیده مقاله
 3. مقدمه مقاله
 4. بیان مسئله
 5. اهمیت موضوع مقاله
 6. پیشینه ی تحقیق (مروری بر تحقیقات انجام شده)
 7. روش تحقیق
 8. نتیجه تحقیق
 9. نتیجه گیری نهایی
 10. پیشنهادات و نظرات
 11. منابع مقاله
مقاله ISI چیست؟
4.6 (91.76%) 17 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان