پایان نامه 1
انتخاب موضوع مناسب برای پایان‌نامه
دسامبر 9, 2018
نوشتن پایان نامه
نحوه نوشتن پایان نامه
دسامبر 16, 2018
نوشتن پروپوزال

نوشتن پروپوزال

نوشتن پروپوزال مناسب برای پایان نامه

از اصلی ترین بخش های یک تحقیق نوشتن پروپوزال یا طرح تحقیق است. پروپوزال در لغت به معنی پیشنهاد است ولی در پروژه های تحقیقاتی به منزله نقشه ی راه و خلاصه ای از فعالیت های لازم برای انجام تحقیقات است  که در حدود 6 تا 15 صفحه می باشد. پس از انتخاب موضوع به مرحله ی نوشتن پروپوزال میرسیم. برخلاف انتخاب موضوع که وقت زیادی را ازدانشجویان میگیرد، نوشتن پروپوزال به سرعت انجام میشود اما باید این نکته را درنظر گرفت که اگر ابعاد کلی موضوع و چالش های احتمالی در پروپوزال به درستی بررسی نشود طرح تحقیق جامع نیست و به هنگام انجام تحقیقات مشکلات و ابهاماتی را ایجادخواهد کرد.

 به طور کلی پروپوزال ها با هدف ارائه خلاصه ای از طرح تحقیقاتی نوشته میشود. خواننده بعد ازخواندن پروپوزال باید با ابعاد کلی طرح شما آشنا شود و بايد پس از مطالعه پروپوزال بداند هدف و روش تحقیقی شما چیست و چگونه آن را انجام خواهید داد.

هر پروپوزال دید کلی از عناوین زیر را فراهم میکند:

  • موضوع پروژه ی تحقیقاتی
  • دلایل انتخاب این موضوع خاص برای انجام تحقیق
  • بررسی سوالات مختلف پیرامون موضوع انتخاب شده
  • بررسی فرضیات مختلف پیرامون موضوع انتخابی
  • روش جمع آوری اطلاعات
  • روش تحلیل داده ها
  • امکانات و وسایل لازم برای انجام تحقیق

عناوین لازم در یک پروپوزال و رعایت نکات مهم:

نوشتن عنوان مناسب پروپوزال:

عنوان هر پروژه تحقیقاتی برگرفته از دركي است كه دانشجو از مساله کلی داشته است كه نهايتاً بايد آن را به صورت يك عبارت مناسب بنویسد كه به آن عنوان پروپوزال گفته مي شود. عنوان تحقیق باید روشن ، مختصر و گویای مساله مورد بررسی باشد، همچنین عنوان پروپوزال باید دارايمحدودة تعيين شده باشد يعني درصورتي كه زمان و مكان در نتايج تحقیقات تاثيرگذار بگذارند،باید در عنوان آورده شود.

بیان مساله در پروپوزال:

بیان مساله ، شرط اساسی طراحی مناسب هر تحقیقی محسوب میشود.در بیان مساله باید عنوان مورد بررسی به صورت شفاف از جز به کل توضیح داده شود.مشکلات و چالش ها و تاثیرات آن بررسی شود. پس از شفافیت موضوع مورد بررسی باید به راه حل پیشنهادی و اینکه چطور تحقیقات به حل مشکلات و سوالات کمک خواهد کرد پرداخته شود. ضروریت انجام تحقیقات پیرامون عنوان مورد نظر بیان شود. در ادامه بخش بیان مساله ضرورت انجام پژوهش، هدف کلی و در نهایت قابل انجام بودن تحقیق بیان میشود.

سوالات و فرضیه و بررسی نهایی اهداف در پروپوزال:

 برای جهت دادن و ایجاد خط مشی مناسب برای شروع تحقیقات، پرسشهایی طرح میشوند. هرچه اطلاعات پیرامون موضوع انتخابی بیشتر باشد سوالاتی که میتوان مطرح کرد عمیق تر و مناسب تر خواهدبود. بنابراین باید بر پایه دانسته های خود و مطالعاتی که انجام شده سوالاتی رامطرح کرد. این پرسش ها با چرا؟ چگونه ؟ چه چیز ؟ شروع می شوند.

فرضیه ها باید داررای ویژگی هایی باشد که از جمله ی این ویژگی ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) فرضیه باید از نظر علمی واضح و روشن و مستدل و منطقی باشد.

ب) در محدوده ی علمی قابل استدلال و توجیه باشد.

ج) از نظر علمی قابل اجرا و بررسی باشد.

فرضیه ها پس از انجام پژوهش و بررسی های دقیق اثبات یا رد می شوند.

اهداف تحقیق به صورت تکمیلی تر از بخش بیان مساله پس از بررسی فرضیه ها آورده می شود.

ضرورت انجام تحقیق در پروپوزال:

بررسی مناسب ضرورت انجام تحقیق بسته به میزان مطالعاتی که پیرامون موضوع انتخابی انجام شده بستگی دارد چنانچه محدوده ی پژهش، ناشناخته بودن کلیات و فوریت حل مساله برای محقق روشن شود به راحتی میتواند ضرورت انجام تحقیق را تشریح کرد.

پیشینه تحقیق در پروپوزال:

تمام مطالعات مقدماتی در مورد موضوع مورد بررسی و تحقیقاتی که به هر نوعی مرتبط با موضوع انتخابی باشد باد در این بخش آورده شود، که میتوان ازمقالات،کتاب ها و پایان نامه های مرتبط استفاده کرد و مختصری از نتیجه ی کار راشرح داد.

منابع در پروپوزال:

  • در این بخش کافی است تمام رفرنس هایی که مطالعه و از آنها در نوشتن پروپوزال استفاده شده، با توجه به فرمتی که برای منابع وجود دارد آورده شود.
نحوه نوشتن پروپوزال
3.1 (62.35%) 68 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان