نوشتن پایان نامه
نحوه نوشتن پایان نامه
دسامبر 16, 2018
مقاله-isi-1
مقاله ISI چیست؟
دسامبر 19, 2018
نگارش-پایان-نامه-از-مقاله

نگارش-پایان-نامه-از-مقاله

استفاده از مقاله برای نگارش پایان نامه

از زمانی که شروع به نگارش پایان نامه  و پروپوزال می شود، اساتید راهنما همواره توصیه به استفاده از مقالات علمی مختلف می کنند زیرا هرچه از مقالات معتبر بیشتری به عنوان رفرنس استفاده کنیم اعتبار طرح پژوهشی ما بیشتر خواهد بود.

یکی از مشکلات دانشجویان چگونگی استفاده از یک مقاله به عنوان منبع می باشد، اغلب آنها یک مقاله را از اول تا آخر، لغت به لغت می خوانند وترجمه می کنند که این کار بسیار زمان بر و بیهوده است چرا که به همه ی بخش های یک مقاله نیاز نداریم.

هر دانشجویی باید شیوه درست استفاده از مقاله به عنوان رفرنس را بیاموزد تا در تمامی مدارج علمی و طرح های پژوهشی خود از آن استفاده کند.

در قدم اول قبل از هر مطلب دیگری لازم است بدانیم مقاله شامل چه بخش هایی می باشد و چگونه می توان هر بخشی را خلاصه و استفاده کرد.

بخش های اصلی یک مقاله:

چکیده:

چکیده یا Abstract متن کوتاهی است که در ابتدای هر مقاله ای و بعد از شناسنامه ی آن می آید که معمولا بین 200 تا 2500 کلمه است. چکیده ی هر مقاله خلاصه تمامی مراحلی است که پژوهشگر آن ها را طی کرده است.

درواقع هدف از نوشتن چکیده این است که هر محققی که قصد استفاده از مقاله را دارد در زمانی کوتاه بتواند خلاصه پژوهش را بررسی کند. چکیده یکی از بخش های اساسی مقاله است زیرا می توان اطلاعات مهمی را از آن استخراج کرد ولی باید این مورد را در نظر داشت که چکیده اصلا به جزییات نمی پردازد و با خواندن آن نمی توان به تمامی ابعاد پژوهش انجام شده دسترسی پیدا کرد.

بنابراین چنانچه قصد آشنایی با کلیات یک مقاله جهت استفاده از آن در پایان نامه ی خود را دارید پیش از هر قسمتی باید چکیده ی آن را مطالعه کنید.

مقدمه:

در بخش مقدمه یا Introduction از مقاله، طرح موضوع می شود و پیشینه ی تحقیق بررسی می گردد. اگر در حال نگارش فصل اول و دوم پایان نامه خود هستید می توانید مقدمه ی مقاله را بخوانید.

مواد و روش ها:

در قسمت مواد روش ها یا Material and Methods، چگونگی انجام بخش عملی طرح است و چنانچه شما در حال نگارش فصل سوم پایان نامه ی خود هستید می توانید این بخش از مقاله را بررسی کنید تا با چگونگی اجرای طرح آشنا شوید.

بحث:

از بخش بحث یا Discussion می توانید ایده بگیرید، با چالش های طرح آشنا شوید. پس هر زمانی که قصد نگارش مقاله داشته باشید می توانید این بخش از مقاله ها را خوب بررسی کنید.

نتایج:

یکی از بخش های اصلی یک مقاله نتیجه گیری یا Conclusion است. بخش نتایج هر مقاله ای مخصوص همان مقاله است و کسی نمی تواند از نتایج آن در نگارش طرح علمی خود استفاده نماید. خواندن این بخش تنها به شما کمک می کند تا راحت تر مسیریابی کنید و آزمون و خطای کمتری داشته باشید.

بعد از آشنایی با بخش های مختلف یک مقاله و چگونگی استفاده از آن در نگارش پایان نامه، قدم بعد یادگیری خلاصه کردن یک مقاله است.

چگونگی خلاصه نویسی از یک مقاله:

در ابتدا باید زمینه ی طرح انجام شده را بررسی کرده و به خوبی آن را درک کرد در واقع باید بفهمیم منظور و هدف مقاله چیست؟ برای فهم این موضوع باید پاراگراف های اول و دوم را به خوبی بخوانید. پس از درک موضوع و هدف میتوان نتایج و تحلیل ها را استخراج کنیم و در خلاصه ی خود ذکر کنیم.

پس از بررسی عنوان و هدف موضوع بخش نتایج مقاله را بررسی می کنیم، با این کار سمت و سو و نهایت کار مشخص می شود و نشان می دهد محقق درانتها به چه مواردی رسیده است که این بخش را نیز به خلاصه های خود اضافه می کنید.

بعد از بررسی نتایج نیاز دارید تا به عقب بروید و سایر قسمتهای مقاله را نیز بخوانید تا مسیری که محقق طی کرده بر شما آشکار شود. برای خلاصه برداری از این بخش ابتدا قسمت هایی را که به نظرتان مهم است خط بکشید سپس بار دیگرقسمت های علامت گذاری شده را بخوانید و خلاصه ی آن ها را نیز نت برداری کنید.

چگونه از یک مقاله برای نگارش پایان نامه ی خود استفاده کنیم؟
3.3 (65.37%) 41 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان